Epoksi Kaplama | Türkiye | Epokon Grup

Sistem olarak düşünüldüğünde en fazla tercih edilen Epoksi zemin kaplama uygulamaları Selfleveling ve Tekstüre (portakal kabuğu) epoksi kaplama sistemleridir.Uygulamalar 1,5 mm ile 3 mm arasında efektif sonuç verir.Genel olarak sistem kalitesini üzerine uygulama yapılacak olan beton belirler.Data Center ve White space gibi alanlarda ondülasyonsuz minimum tamirat ile rehabilite edilebilecek betonlar uygulamayı kolaylaştırır ve dayanımı arttırır. Problemli betonlarda yapılan tamirat işlemlerinde ise epoksi harcı kullanılır.Kullanılacak malzeme sarfiyatı zemin durumuna ve faaliyet amacına göre farklılık gösterebilir.

Epoksi uygulama yapılacak olan kaplamanın kalitesini belirleyen en önemli işlemlerden bir diğeri ise yüzey hazırlığıdır.Kullanılacak olan ilk kat epoksi astar'ın zemine tutunması bu işlem sonucu gerçekleşir.Epoksi kaplamanın seyreltik asitlere, seyreltik ve konsantre alkalilere, temizlik deterjan ve dezenfektanlarına, bitkisel, madensel ve hayvansal yağlara, tatlı su ve deniz suyuna, mazot, benzin, alkol ve daha birçok solvente dayanıklı olmalısı beklenir.Ayrıca, kimyasal ve mekanik etkenler altında olmadan; Islak ortamda 50˚C, kuru ortamda 130˚C’ye kadar dayanımını koruması beklenir.Epoksi reçine ve polyamid/polyamin v.s gibi sistemler kimyasal kürlenmeli sistemlerdir. Polimerizasyonu tamamlanmış su bazlı akrilik polimerler ya da alkid sistemler gibi, hava oksidasyonu veya uçucu komponentlerin uçmasıyla kuruyan sistemler olmadığından reaksiyon süreleri çevresel şartlardan doğrudan etkilenirler. Düşük sıcaklıklar reaksiyon süresini uzatır ve malzemenin akıcılığını azaltır.Dolayısıyla epoksi de yayılma güçlüğü ve sarfiyat artışları gözlenir. Yüksek sıcaklıklar yayılma hızını arttırıp daha homojen görünüm sağlar fakat kimyasal reaksiyon daha hızlı gerçekleştiğinden tecrübeli bir uygulama gerektirir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÖNCESİ YÜZEY DURUMU VE HAZIRLIĞI

Epoksi zemin kaplama sitemlerinde uygulama kalitesini belirleyen en önemli husus beton kalitesi ve epoksi uygulama öncesi yüzey hazırlığıdır.Bu bakımdan uygun altyapı ve uygulama yapılacak zeminin ortam şartları çok önemlidir.

Yeni betonlarda dökülecek olan betonun perdahı mutlaka yapılmalıdır ancak yüzeyde hafif pürüz arzu edilir.Beton nem oranı en fazla %5 olmalı ve en az 3 haftalık kürlenme süresini doldurmuş olmalıdır.Bu noktada beton kürlenme süresi boyunca rötre çatlaklarının önüne geçmek amacıyla düzenli beton ıslatma uygulanmalıdır.Epoksi zemin kaplama uygulaması yapılacak olan alanda betonun nem ve su izolasyonu mutlaka yapılmalıdır,aksi durumda osmotik geçiş olarak tanımlanan betonun içindeki nem epoksi zemin kaplamanın en zayıf olduğu noktadan kaplamada deformasyonlara ve yüzeyden kopmalara neden olur.Beton genleşmelerinden kaynaklı çatlamaları engellemek amacıyla mutlaka derz kesimi yapılmalı ve bu derzler epoksi zemin uygulama aşamasında epoksi reçine ile doldurulmalıdır.Beton yüzeyinde çok iyi tasviye gereklidir.Bunun nedeni epoksi zemin kaplama uygulamaları beton üzerindeki ondülasyonları olduğu gibi gösterdiğinden istenilen kalite yakalanamayabilir.Epoksi zeminler mutlaka ondülasyonsuz beton yüzeye yapılmalıdır.Aksi takdirde epoksi zemin uygulaması sırasında ondülasyon olabildiğince yok edilmeye çalışılmalıdır.Epoksi zemin kaplama uygulamalarında epoksi astar,epoksi ara kat ve epoksi son kat uygulamalarında ortam sıcaklığına dikkat edilmeli,ortamda hava sirkülasyonu olup olmadığına göre proses gözden geçirilmelidir.Uygulama öncesi tüm alanlar boşaltılmış,epoksi kaplama uygulama ekibi haricinde hiçbir ekip alanda çalışma yapmamalıdır.Epoksi kaplama uygulamaları mutlaka uzman ekipler tarafından uygulanmalı ve tüm uygulama prosedürlerine uyulmalıdır.Bu prosedürler,epoksi zemin kaplamanın uzun ömürlü ve istenilen kalite,görsellik değerlerini karşılaması için hayati önemdedir.

epokon_epoksi_zemin_kaplama.jpg
epokon_endüstriyel_zemin.jpg

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR

*Epoksi zemin kaplama uygulamaları kesinlikle uzman,profesyonel uygulama ekibi tarafından uygulanmalıdır

*Epoksi zemin kaplama kimyasallara dayanımlı,eksiz,tek parça uygulanan dekoratif ve parlak,yüksek dayanımlı zemin kaplama sistemidir.

*Uygulama öncesi,uygulama kalitesini belirleyen en önemli etken yüzey hazırlığıdır.Gerekli penetrasyonun sağlanması doğru yüzey hazırlığı ile mümkündür

*Epoksi zemin kaplama öncesi yüzey kuru ve nemsiz olmalıdır.Proje takvim sıkışıklığı veya başka nedenlerden dolayı acele ediliyorsa nemli yüzeylere uygun epoksi astar ve ürünler kullanılmalıdır.Bu tür zeminlere göre mutlaka önlem alınmalıdır.

*Epoksi kaplama öncesi ürünlerin A ve B komponent karışım süreleri dikkate alınmalı,fabrika teknik verileri izlenmelidir.

*Epoksi zemin kaplama uygulanacak zemine doğru sistem önerilmelidir.

*Epoksi zemin kaplama birim fiyatları değişkendir.Metraj,uygulanacak sistem ve uygulanacak kalınlık birim fiyatları etkileyen en önemli değişkenlerdir.

*Epoksi zemin kaplama uygulamalarında ürünler A ve B olmak üzere iki bileşenden oluşur.Ekstrem durumlar hariç şantiye sahasında epoksi ürünlere hiçbir şekilde başka bir kimyasal eklenmemelidir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA UYGULAMA ALANLARI

*Gıda üretim tesisleri,soğuk hava depoları ve et entegre tesislerinde,hijyenik olması ve antibakteriyel özellikleri nedeni ile en uygun seçim epoksi kaplamadır

*Epoksi zemin kaplama endüstriyel üretim tesisleri,fabrikalar,ilaç fabrikaları,tekstil fabrikaları,laboratuvarlar,atöleyeler,hassas üretim alanlarında uygulanır

*Epoksi zemin kaplama otoparklar,özellikle katlı ve yeraltı otoparklarında tercih edilir

*Hastane,klinik,sağlık kurumları,hijyenik özellikleri ile epoksi zemin tercih eder ayrıca muayenehane ve her türlü sağlık kuruluşunda epoksi zemin tercih edilir.

*Showroom,mağaza ve restaurant,süpermarket,poligon ve atış poligonları,market gibi görselliğin ön planda olması istenilen alanlarda epoksi zemin tercih edilir

*Elektrik ve doğal gaz santralleri,antistatik özelliği,kolay temizlenebilmesi ve hijyenik ve uzun ömürlü olması özellikleri ile epoksi kaplama tercih edilir

*Konutlar,villa,otel odaları,hastane odaları,ofisler ve yaşam alanları,nem ve su izolasyonu sağlaması ve dekoratif özellikleri ile epoksi zemin tercih edilir.

*Otomotiv sektöründe servis,bakım,tamir alanlarında dekoratif ve kolay temizlenebilme özelliği nedeniyle epoksi kaplama uygulanır

*Depolar,kimyasal depolama,ilaç ve ecza depoları,silah fabrikası,elektronik aletlerin ve benzer ürünlerin depolama alanlarında epoksi zemin uygulanır.

*Boyahane,ar-ge,laboratuvar ve bakım ünitelerinde,fabrika içi hemen hemen tüm departmanlarda epoksi zemin kaplama güvenle kullanılır.

*Epoksi zemin kaplama kuaför salonu,güzellik merkezi,tv stüdyoları,matbaa ve spa salonlarında zemin kaplama sistemi olarak uygulanır

*Bar,gece kulübü,club ve restaurant,cafe,lokanta,launge gibi görselliğin ön planda olması istenilen yerlerde istenilen renk ile epoksi zemin kaplama uygulanır

* Soğuk hava deposu zeminlerinde epoksi ve poliüretan zemin kaplama uygulamaları yapılır.

EPOKSİ KAPLAMA ŞARTNAME ÖRNEĞİ

Sıcaklık ve Nem:
Epoksi kaplama uygulaması için, ortam ve beton yüzey sıcaklığı +10°C ile +30°C arasında olmalıdır. Beton nem oranı koşulsuz ağırlıkça ≤%5 olmalı ve ortamdaki bağıl nem oranının %80‘den küçük,bağıl nemin; “Yoğuşma Sıcaklığı”nın altında olması gereklidir. Beton nem oranı nem ölçer ile ölçülecek,gerektiğinde ortam sıcaklığı yükseltilecektir.

Yüzey Hazırlığı:
Epoksi kaplama yapmaya uygun beton ve şap yüzeylerde;olası gevşek parçacıkların, zayıf kaplama parçaları, var ise yağ ve kir tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi ve temizlenmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılır. Epoksi kaplama yüzey hazırlığı, vakumlu bilyalama makinası veya elmas uçlu yüzey hazırlığı makinaları ile yapılacaktır. Yüzey hazırlığı işlemi sonunda yüzeyler temiz, kuru, yağ ve kir tabakasından, varsa kür malzemelerinde arındırılmış olacaktır. Zayıf beton uzaklaştırılacak, kuşgözü boşluklar ve delikler tekniğine uygun bir biçimde tamir edilecektir.Aşındırıcı donanım kullanılarak, yüzeyler, açık gözenekli bir hale getirilecektir. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak zımparalanacak ve temizlenecektir. Uygulama yapılacak yüzeydeki tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar fırça ve endüstriyel süpürge ile temizlenecektir.

Yüzey Tamiratı:
Çukurlar, beton veya şap yüzeydeki kırık ve çatlaklar varsa segregasyonlar epoksi astar ve epoksi mortar ile tamiratı yapılır. Çatlakların 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı olması durumunda, çimento esaslı tamir harçları tercih edilmemelidir.Bu durumda söz konusu deformasyonlar saf epoksi reçine ile doldurulur.Zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması seçeneği gözden geçirilmelidir.Epoksi enjeksiyon ile su veya nemin kapiler yükselmesi engellenemeyecek ise poliüretan enjeksiyon yöntemi ile olası sızıntı bölgeleri doldurulmalıdır. Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem içerik koşullarına, bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

Malzemelerin Karıştırılması:
Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli (300-400 devir/dk.) karıştırıcı ile karıştırılacak, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilecek ve malzeme homojen hale gelinceye kadar, en az 3 dk karıştırma işlemi sürecektir.(bu noktada işçilerin başında mutlaka bir supervizör veya  yetkili mühendis bulunacaktır)

Epoksi Astar (tozumaz astar) Uygulaması:
Gerekli yüzey hazırlığı, temizliği ve tamiratları yapılmış, minimum nem koşullarını sağlayan betonarme yüzey, Solventsiz Epoksi Astar uygulamasına hazırdır. Uygulamada kullanılacak diğer malzemeler gibi epoksi astar da solventsiz olacaktır. Epoksi astar sarfiyatı 300-500gr/m² olacak ve içine kesinlikle kum girilmeyecektir.Epoksi astar içine girilen c komponenti kum epoksinin mukavemetini düşürür.Mala ile yapılacak uygulama ardından kürlenmesi beklenecektir.Epoksi astar; betonun içine nüfuz eder, boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, (tozumaz olarak da kullanılır),çok yüksek bir direnç ile betonarme yüzeye yapışır. Kendisinden sonra gelen katların kendisine yapışması ile de yapılan kaplamanın betonarme yüzey ile bütünleşmesini sağlar.

Ara Kat Uygulaması:
Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacak, yaya veya araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte astar uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine solventsiz epoksi poliüretan ara kat uygulaması yapılacaktır. Epoksi ara kat istenilen renkte ve mala ile uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Ara Kat malzemesi 300-500 gr/m² sarfiyatla uygulanacaktır. Uygulama mala ile yapılacak

Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması:
Epoksi ara kat uygulamasının ardından, yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacaktır. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine son kat olarak, solventsiz epoksi  selflevel malzeme uygulanacaktır. İstenilen ve ihtiyaç duyulan yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak, zımpara yapılabilir. Solventsiz Epoksi Self Levelling Kaplama malzemesi, istenilen renkte, taraklı mala ile 1,4-1.8 kg/m² sarfiyatla uygulanacak, kirpi rulo ile hava kabarcıkları alınacaktır.Malzemenin içine kesinlikle kum,tiner,solvent veya başka bir katkı girilmeyecektir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, uygulama alanı 8 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

Epoksi zemin kaplama şartnameleri için lütfen Epokon Grup ile iletişime geçiniz.Sektörler ve sistemler arasında epoksi zemin kaplama teknik şartnamelerinde farklılıklar görülebilir.

epoksi_zemin_kaplama.jpg
epoksi_zemin_kaplama.jpg

Bize Ulaşmak İçin

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:9 Kurtköy-Pendik/İstanbul

Dijital Dünya Haritası
  • Instagram - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Pinterest - Beyaz Çember